پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - صنوبرکاری مسیری برای رشد و توسعه صنعت مبل ومنبت در همدان
بازدید : 38 31 شهريور 1400 ساعت 7:26 شماره :89106

صنوبرکاری مسیری برای رشد و توسعه صنعت مبل ومنبت در همدان

به گزارش پایگاه اطلاع رسالنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان: حمید خزائی رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان در گفت‌و‌گو با پیام طبیعت استان همدان در پاسخ به اینکه آیا می‌توان به سمت تولید چوب‌هایی رفت که برای صنایع چوبی و شهر جهانی مبل و منبت همدان مورد استفاده قرار گیرند؟ توضیح داد: چوب صنوبر مناسب است اما بسته به هدف متقاضی از تولید چوب دارد، گاه می‌شود در سه‌سالگی صنوبر را قطع کرده و برای دسته بیل مورد استفاده قرار گیرد و گاه صنوبرها را چند سال نگه داشته تا به‌صورت تیر و با قطر 25 سانت تبدیل و برای تهیه تخته و چوب‌آلات مورد استفاده در داخل و بدنه داخلی مبلمان استفاده شود.

حمید خزایی رئیس اداره جنگلکاری وجنگلداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان با بیان این موضوع ادامه داد: از این چوب می‌توان برای چارچوب‌ها و داخل مبلمان به‌منظور استحکام آن‌ها استفاده کرد اما برای اینکه بتوان چوب‌هایی را بسته به صنایع مبل در استان تولید کرد نیاز به مشخص شدن صنایع مبل داریم.

وی با تأکید بر اینکه بایستی نیاز صنایع مبل مشخص شود، گفت: چوب‌آلات از گونه‌های راش، ممبرز و افرا هستند که این گونه‌ها عمدتاً در مناطق شمالی کشور که رطوبت بالایی دارد، تولید می‌شود و با اقلیم همدان سازگار نیست.

رئیس اداره جنگل‌کاری منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه گونه گردو نیز دراین‌بین مطرح است، اضافه کرد: چوب گردو قابلیت استفاده در صنعت مبل و منبت را دارد، اما با توجه به اینکه گردو نسبت به صنوبر رشد کندتری دارد و از سویی می‌توان آن را از ضایعات باغی نیز تهیه کرد، کمتر باغدارانی به سمت تولید چوب گردو می‌روند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :