پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بیش از18 هکتار به سطح حوزه های آبخیزداری استان همدان اضافه شد
بازدید : 38 16 شهريور 1400 ساعت 7:30 شماره :88542
معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان عنوان کرد:
بیش از18 هکتار به سطح حوزه های آبخیزداری استان همدان اضافه شد

همدان- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان- محمد مهدی آرتیمانی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: ۱۸ هزار و ۷۱۲ هکتار به سطح حوزه‌های اجرائی آبخیزداری و آبخونداری این استان اضافه شد.

محمد مهدی آرتیمانی افزود: با اجرای این طرح‌ها ظرفیت آبخیزداری، کنترل روان‌آب و سیلاب‌ها در حوزه‌های آبخیز استان همدان افزایش یافت.

وی اضافه کرد: همچنین اجرای این طرحها سبب اضافه شدن پنج میلیون متر مکعب به حجم کنترل روان آب‌ها و رسیدن سطح روان آب های استان به ۹۰ میلیون متر مکعب در سال شد.

آرتیمانی ادامه داد: ۷۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری استان همدان در سالجاری پیش بینی شده است که با تخصیص این منابع مالی، عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در ۳۲ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی در ۲۶ حوزه آبخیز استان انجام می‌شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری فرسایش خاک در حوزه های آبخیز را سالانه حدود یک و نیم تن در هکتار کاهش می‌دهد.

آرتیمانی افزود: اجرای عملیات مشترک توسعه باغ ها و کشت درختان مثمر و غیر مثمر در حوزه های آبخیز استان همدان و در همه شهرستانها از دیگر اقدامات این اداره کل در راستای مقابله با فرسایش خاک و کنترل سیلاب بوده‌ است.

وی بیان کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری نقش بسزائی در کنترل سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ منابع پایه آب و خاک دارد.

وسعت اراضی ملی استان همدان حدود ۹۰۵ هزار هکتار است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :