پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - خشکسالی30درصد پوشش گیاهی مراتع استان همدان را کاهش داد
بازدید : 38 15 شهريور 1400 ساعت 8:26 شماره :88516
معاون فنی منابع طبیعی استان همدان خبر داد:
خشکسالی30درصد پوشش گیاهی مراتع استان همدان را کاهش داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وابخیزداری استان همدان  عباس قبادی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان روز یکشنبه در گفت و گو با پیام طبیعت استان همدان افزود: پوشش گیاهی مراتع استان همدان  به‌دلیل بروز پدیده خشکسالی شدید امسال در قیاس با سال گذشته روند کاهشی داشته و این مهم کاهش علوفه و دام در مراتع را به همراه دارد.

قبادی با بیان ارزشهای زیست محیطی منابع طبیعی گفت: کاهش علوفه در مراتع موجب بروزمشکلاتی برای بهره‌برداران ودامداران شده است و کاهش پوشش گیاهی در مراتع تشدید فرسایش خاک وافزایش ریزگردها را در استان به همراه دارد.

معاون فنی منابع طبیعی استان گفت: همچنین به علت کاهش نزولات جوی وکاهش رطوبت خاک  دراجرای پروژه های بیولوژیکی این اداره کل سعی شده از گونه های مقاوم به خشکی وگونه های با نیاز آبی کم استفاده شده است.

او افزود:کاهش  بارندگی‌ و کم شدن رطوبت خاک، خشکیدگی گیاهان مراتع وکاهش تولید علوفه را به دنبال دارد

معاون فنی منابع طبیعی استان ادامه داد: اجرای طرح های حمایتی، کنترل ورود وخروج دام به مراتع، کنترل ظرفیت مراتع ومدیریت چرای دام درمراتع ازجمله اقدامات مهمی است که میتواند تاثیرات منفی خشکسالی را درمراتع کاهش دهد.

این مقام مسئول در منابع طبیعی خاطرنشان کرد: همچنین اجرای عملیات قرق مراتع برای حفظ گونه‌های گیاهی و حفظ رطوبت خاک در مراتع از دیگر برنامه‌های راهبردی این اداره کل در سال جاری است.

نزدیک به نیمی از وسعت استان همدان را اراضی ملی تشکیل میدهد که 822هزار هکتار آن مرتع می باشد و1% مراتع کشور و3% علوفه کشور در این استان تولید می شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :