پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 65هزارهکتار از عرصه‌های اراضی استان همدان در معرض بیابانی شدن هستند
بازدید : 43 11 شهريور 1400 ساعت 12:41 شماره :88423
مدیر کل منابع طبیعی استان همدان:
65هزارهکتار از عرصه‌های اراضی استان همدان در معرض بیابانی شدن هستند

همدان- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان-  اسفندیارخزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: ۶۵ هزار هکتار ازعرصه‌های این استان در معرض بیابانی شدن قرار دارد که برای پیشگیری از بیابانی شدن این اراضی باید اجرای طرح بیابانزدایی را با قوت در دستور کار قرار داد.

خزائی روز پنجشنبه در گفت و گو با پایم طبیعت استان همدان اظهار داشت: طرحهای بیابانزدائی شامل افزایش پوشش گیاهی با کاشت گیاهان مقاوم در برابر کم آبی، نهال‌کاری، بوته‌کاری، حفاظت از پوشش گیاهی طبیعی، آبیاری و مراقبت و مدیریت هرز آب را شامل می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان بیان کرد: عوامل انسانی شامل برداشت غیراصولی و بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، تغییر کاربری اراضی، مدیریت نامناسب مراتع، چرای مفرط مراتع، مدیریت غیر اصولی اراضی کشاورزی از جمله عوامل تاثیرگذار در تشدید پدیده بیابان زایی است.

وی اجرای طرح «ترسیب کربن» در استان همدان را از اقدام‌های موثر در سرعت بخشیدن به طرح‌های بیابان زدائی با استفاده از مشارکت مردم در احیای عرصه‌های طبیعی و مقابله با بیابانزایی دانست.

خزائی افزود: استفاده بی رویه از اراضی مرتعی مهمترین عوامل ریشه‌ای فرسایش خاک و بیابان زایی به شمار می‌آید که درپی آن تخریب عرصه های منابع طبیعی و فرسایش شدید بادی و آبی به همراه افزایش میزان شوری خاک را به همراه داشته است.

وی اضافه کرد: ۱۰ هزار هکتار از اراضی در معرض بیابانی استان همدان در شهرستان کبودراهنگ قرار دارد که برای مقابله با پدید بیابانزایی ۳۲۵ هکتار طرحهای بیابانزدایی از سال های گذشته تاکنون در شهرستان کبودراهنگ اجرا شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان بیان کرد: در راستای بیابانزدایی در اراضی کبودراهنگ گونه های آتریپلکس و قره داغ کاشته شده چراکه این گونه ها مقاوم به کم آبی و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه هستند که تاکنون بیش از ۹۵ درصد طرح موفق بوده است.

خزائی افزود: امسال برای بیابانزدایی از ۷۵ هکتار از عرصه های شهرستان کبودراهنگ طرح در نظرگرفته شده است که در جلوگیری از فرسایش بادی و جلوگیری از ریزگردها تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش ایرنا، وسعت عرصه های ملی استان همدان ۹۰۵ هزار هکتار است که ۸۲۲ هزار هکتار مرتع بوده و نزدیک به ۴۵ هزار هکتار اراضی جنگلی، جنگل دست کاشت و ذخیره گاه جنگلی است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :