پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مجلس ازطرح های عام المنفعه منابع طبیعی حمایت می کند
بازدید : 37 11 شهريور 1400 ساعت 10:29 شماره :88417
نماینده مردم شهرستان بهار وکبودر اهنگ در مجلس شورای اسلامی:
مجلس ازطرح های عام المنفعه منابع طبیعی حمایت می کند

نماینده مردم شهرستان بهاروکبودراهنگ درمجلس شورای اسلامی به همراه مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان از پروژه مقابله با بیابان زایی روستای شاوه شهرستان کبودراهنگ بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان، فتح الله توسلی نماینده مردم شهرستان بهار وکبودراهنگ درمجلس شورای اسلامی اقدامات منابع طبیعی برای مقابله با  بیابانزدائی وجلوگیری ازگرد و غبار و ریزگردها را بسیار مفید، فنی و حائز اهمیت عنوان کرد

 

وی با تمجید از طرح بیابانزدایی در شهرستان کبودراهنگ گفت: اینگونه طرحها قطعاً تاثیرات  زیست محیطی فراوانی برای شهرستان دارد؛ خواستار اجرائی شدن هر چه بیشتر اینگونه طرحها وپروژه های آبخیزداری وجنگلکاری وسایر طرحهای مرتبط با حفظ آب وخاک در سطح شهرستان های بهار وکبودرآهنگ شد.

توسلی عنوان کرد : مجلس ازطرحهای عام المنفعه منابع طبیعی که منفعت عمومی دارد با جدیت حمایت می کند و در اینخصوص با تمام توان آماده همکاری وهمراهی با منابع طبیعی هستیم و چنانچه در مواردی منابع طبیعی نیاز به قانونگذاری جدید دارد عنوان گردد تا موضوع در کمیسیونهای تخصصی مجلس بررسی شود.

نماينده مردم شهرستان هاي بهاروکبودراهنگ در یازدهمین دوره مجلس شوراي اسلامي با تاكيد برحفظ وتوسعه منابع طبیعی، مشاركت هر چه بيشتر مردم براي مقابله با بيابان‌زايي را خواستار شد

 

او تصریح کرد:سرعت بخشیدن به طرحهاي مقابله با بيابان زايي با استفاده از مشاركت مردم دراحياء عرصه‌هاي طبيعي و مقابله با بياباني زايي بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

وي با تحسین از اجرای طرح بیابانزدائی 225 هکتاری روستای شاوه خاطر نشان كرد: پيگيري هايي براي افزايش اعتباراين اداره كل براي مقابله با افزايش بيابان زايي با مسوولان استاني و كشور انجام خواهم داد تا ماندگاري محيط زيست و منابع طبیعی استان همدان افزايش يابد.

ایشان با اعلام اینکه وضعیت اقتصادی کنونی مردم در حد مطلوبی نیست، خواستار همکاری و همراهی هرچه بیشتر منابع طبیعی با مردم شده وبر اجرای طرحهایی از قبیل کشت گیاهان دارویی با مشارکت مردم وبهره برداران محلی تاکید کرد وگفت: طرحهای منابع طبیعی باید بتوان اکوسیتسم وطبیعت منطقه را تحت تاثیر قرار دهد ودر بهبود وضعیت اقتصادی مردم نیر تاثیر گذار باشد

اسفندیر خزائی مدیر کل منابع طبیعی استان همدان گفت: درطرحهای بیابانزدائی :افزايش پوشش گياهي با گياهان مقاوم در برار كم آبي و با اجراي طرحهاي نهال‌كاري، بوته‌كاري، حفاظت از پوشش گياهي طبيعي، آبياري و مراقبت و مديريت هرزآب، انجام مي شود.

اجراي طرح ترسيب كربن در استان همدان يكي از اقدامهاي موثر در سرعت بخشيدن به طرحهای مقابله بيابان زدائي با استفاده از مشاركت مردم در احياء عرصه‌هاي طبيعي و مقابله با بياباني زايي است.

اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان دراین بازدید گفت: 65 هزار هکتار از عرصه‌های استان همدان در معرض بیابانی شدن قرار دارد که مقدار ۱۰ هزار هکتار آن در شهرستان کبودرآهنگ قرار دارد

 به همین منظور برای مقابله با پدید بیابانزایی در سالهای گذشته مقدار۳۲۵ هکتار طرحهای بیابانزدایی در شهرستان کبودرآهنگ اجرا شده است و در این پروژه گونه های آتریپلکس وقره داغ کاشته شده که مقاوم به کم آبی وشرایط اقلیمی منطقه هستند و خوشبختانه بیش از 95% اجرای طرح موفق بوده است.

 خزائی افزود: در سالجاری برای ۷۵ هکتار بیابانزدایی در شهرستان کبودرآهنگ طرح در نظرگرفته شده است، که قطعاً در جلوگیری از فرسایش بادی و جلوگیری از ریزگردها تاثیر بسزایی خواهند داشت وتلاش منابع طبیعی این است که با اجرای طرحهای بیابانزدائی این عرصه‌ها را احیا و حفظ کند.

مدیر کل منابع طبیعی استان با اشاره به اهمیت منابع طبیعی درحفظ منابع پایه آب وخاک گفت:سرزمین ارزشمنداست، برای حفظ و احیای آن باید سرما یه گذاری کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان تصریح کرد:وجودعوامل انسانی ازقبیل برداشت غیر‌اصولی و بی‌رویه ازسفره‌های آب زیرزمینی، تغییر کاربری اراضی،مدیریت نامناسب مراتع ،چرای مفرط مراتع توسط دام، مدیریت غیر اصولی اراضی کشاورزی را از جمله عوامل تاثیرگذار در تشدید پدیده بیابانزایی برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه استفاده بیش از حد از اراضی مرتعی از مهمترین عوامل ریشه‌ای فرسایش خاک و بیابان زایی به شمار می‌آید که درپی آن تخریب عرصه های منابع طبیعی و نیز فرسایش شدید بادی و آبی به همراه افزایش میزان شوری خاک را در پی داشته است.

در این بازدید اسفندیار خزائی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گزارشی از اقدامات صورت گرفته در قالب طرح جامع مقابله با بیابان زایی در استان و شهرستان کبودراهنگ ارائه کرد.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :