پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نصب3دستگاه آبشخور ومرمت چشمه در شهرستان بهار با مشاکرت همیاران طبیعت
بازدید : 130 27 تير 1400 ساعت 10:2 شماره :87201
رئیس منابع طبیعی وآبخیزداری بهار:
نصب3دستگاه آبشخور ومرمت چشمه در شهرستان بهار با مشاکرت همیاران طبیعت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان مهدی محمدی رئیس منابع طبیعی بهاردر گفتگو با پیام طبیعت استان همدان اظهار داشت: یک دستگاه آبشخور در سامانه عشایری روستای دارالامام شهرستان بهار برای تامین آب دام های عشایر، اهالی و وحوش این منطقه با مشارکت وهمراهی مردم نصب شده است ودو دستگاه مرمت چشمه برای شرب آب در حصار قره باغی این شهرستان نیز صورت گرفته است.

 

وی یادآور شد:  برای نصب هر دستگاه آبشخور 20میلیون ریال وبرای مرمت هر دهنه چشمه نیز 18میلیون ریال هزینه شده است و  آبشخورها در نواحی ییلاقی و کوهستانی و در مسیر حرکت دام ها نصب شدند و آب چشمه ها و قنات ها با ایجاد لوله گذاری به این آبشخورها هدایت و سرازیر می‌شود.

رئیس منابع طبیعی بهار تصریح کرد: نصب این آبشخورها با هدف تامین آب شرب سالم برای دام عشایر ودام ساکنان روستاهای اطراف که دارای طرح مرتعداری هستند با مشارکت بهره برداران و دامداران  وهمیارن طبیعت منطقه انجام شده است.

محمدی اضافه کرد: اجرای طرح‌های صحیح مرتعداری و مدیریت چرای دام گامی موثر در جهت جلوگیری از تخریب مراتع است و با آگاهی بخشیدن عشایر دامداران و بهره برداران محلی می توان به حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کمک کرد.

حوزه های آبخیز شهرستان بهار یکی از حوزه های حائز اهمیت به لحاظ حفظ منابع آبی و خاکی است و شغل اکثریت مردم روسناهای این شهرستان دامداری، باغداری و کشاورزی است و اداره منابع طبیعی شهرستان بهار هم اکنون در حال انجام طرحهای مهم آبخیزداری واجرای عملیات اصلاح و احیای مراتع در حوزه های آبخیز این شهرستان است.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :