پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بیابان زدایی مختص به زمان و دولت خاصی نیست
بازدید : 101 14 تير 1400 ساعت 12:56 شماره :86802
وزیر جهاد کشاورزی:
بیابان زدایی مختص به زمان و دولت خاصی نیست

وزیر جهادکشاورزی در مراسم روز جهانی مقابله با بیابان زایی گفت: برخورد ما به جلوگیری از بیابان زایی باید مستدام و دائمی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل ازمرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور،" دکترکاظم خاوازی" وزیر جهاد کشاورزی در مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزدائی در سالن کنفرانس سازمان جنگل ها با بیان اینکه ۳۲ میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد، گفت: بیایان زایی یک پدیده خاموش و هوشمند است و باید مقابله با آنرا در همه زمان ها و دولت ها ادامه داد

.

خاوازی گفت: برخورد و نگاه ما به سرزمین باید نگاه بیابانی باشد و حتی مناطق سبز را؛ بیابان ببینیم تا از سرعت فراگیری بیابان  در کشور جلوگیری کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی به مناسبت ۲۷ خرداد روز جهانی مقابله با بیابان زایی این پدیده را به ویروس تشبیه کرد و افزود: نگاه ما باید مانع از ازدیاد بیابان در کشور شود

او یکی از مشکلات فرایند بیابان زایی را تصور انسان جدای از این فرایند دانست و گفت: برای مقابله با روند بیابان زایی در کشور باید یک بسته منسجم و مداوم داشته باشیم.

237 کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت ۱۴ میلیون هکتار در کشور وجود دارد

مسعودمنصور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور ضمن تاکید بر ضرورت توجه به وضعیت بیابان‌های کشور اظهار کرد: نتایج به‌دست آمده از اطلس مناطق بیابانی -که در سال ۹۱ با کار مشترک دانشگاه تهران و شرکت مدیریت منابع آب ایران تهیه شد- نشان می‌داد که بیش از ۸۸ درصد مناطق کشور می‌تواند تحت تاثیر بیابان‌زایی قرار گیرد که آمار قابل توجهی است.

وی ادامه داد: گزارشی که در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تهیه شد نشان می‌داد که ۳۷ میلیون هکتار از عرصه کشور یعنی؛ ۲۳ درصد مساحت کل کشور در معرض تخریب با شدت کم یا زیاد است. شدت تخریب کم یا زیاد نیز براساس شاخص‌های کنوانسیون بین المللی بیابان‌زدایی و مقابله با خشکسالی یعنی؛ کاهش پوشش گیاهی و کاهش حاصلخیزی خاک و …تعیین می‌شود.

به گفته منصور، مطالعات کانون‌های بحرانی بازنگری شد و نتایج آن نشان می‌داد ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به‌اصطلاح بیابانی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است.

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که در این ۲۹.۵ میلیون هکتار ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار وجود دارد.

رییس سازمان جنگل‌ها ادامه داد: مطالعات سال ۹۷ نشان می‌دهد فرسایش خاک و هجوم شن‌های روان به مناطق زیستی، سکونتگاه‌ها، اراضی کشاورزی و به زیرساخت‌ها سالانه حدود ۳ هزار میلیارد تومان خسارت وارد می‌کند

منصور در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اقدامات انجام شده در کشور در راستای مقابله با بیابان‌زایی، گفت: موضوع مقابله با بیابانزایی در کشور قدمتی بیش از ۵۰ سال دارد و آنچه که انجام شده نشان می‌دهد که در سطحی حدود ۷.۵ میلیون هکتار کار انجام شده است.

وی ادامه داد: ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار نهال‌کاری، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار بذرپاشی و بذرکاری، حدود ۳۰۰ هزار هکتار با استفاده از مالچ‌های نفتی در سنوات قبل تثبیت و ۴۶۰ هزار هکتار از این ۷.۵ میلیون هکتار نیز مدیریت شد.

رییس سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه در مراسم روز بزرگداشت و مقابله با بیابان‌زایی سال گذشته بنابود دنبال اقدامات نوین و نوآوری در این حوزه باشیم، اظهار کرد: سال گذشته برای مناطق بیابانی به‌ویژه مناطقی که احیا شده بود مدل مدیریت خاصی نداشتیم. سیاست حفظ و مدیریت مناطق احیا شده تدوین شد و به تصویب شورای عالی جنگل‌ها رسید و به تمام استان‌ها ابلاغ شد و از آن زمان مدیریت مبتنی بر مشارکت جوامع محلی با کاربری‌های متجانس مانند اکوتوریسم بیابانی، پرورش شتر، نیروگاه‌های بادی وخورشیدی را در این سیاست مشخص کردیم.

وی ادامه داد: سال گذشته سامانه ثبت تجارب موفق در حوزه بیابان‌زدایی افتتاح شد و طی این یکسال ۹۵ تجربه از اشخاص مختلف اعم از کارکنان و بازنشستگان این سازمان و دانشگاهیان در این سامانه بارگذاری شد که رویکرد بسیار خوبی بود.

منصور در پایان گفت: از تمام کسانی که در راه سرسبزی ایران، جلوگیری از تخریب اراضی و کسانی که با علم به اینکه توسعه کشور زمانی موفق است که براساس توسعه پایدار باشد و تمام کسانی که برای حفظ انفال و محیط زیست زحمت می‌کشند از اصحاب رسانه تا دانشگاهیان و سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم

شایان ذکر است در پایان مراسم بزرگداشت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی دو نهال به احترام و برای یادبود دو خبرنگار جوان مهشاد کریمی، خبرنگار محیط زیست ایسنا و ریحانه یاسینی، خبرنگار خبرگزاری ایرنا که ۲ تیر ماه در حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در آذربایجان غربی جان خود را از دست دادند در محوطه ساختمان اداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کاشته شد.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :