به گزارش پایگاه اطلاع" /> به گزارش پایگاه اطلاع" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای 3000هکتار طرح آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی اسدآباد
بازدید : 156 4 خرداد 1400 ساعت 10:17 شماره :85451
رئیس منابع طبیعی شهرستان اسدآباد:
اجرای 3000هکتار طرح آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی اسدآباد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان: بهزاد شاهمرادی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اسدآباد از اجرای بیش از 3000 هکتار طرح آبخیزداری در عرصه منابع ملی این شهرستان طی سال گذشته خبر داد.

شاهمرادی اظهار کرد: حوزه‌های شیلاندر، آجین، کمک سفلی، چنارسفلی و سیراوند از عرصه‌هایی بوده که سال گذشته در این نقاط طرح‌های آبخیزداری انجام گرفت و امسال نیز برای انجام طرح آبخیزداری شهرستان حوزه‌هایی چون قراکند و پشت دربند را برای اجرای طرح پیشنهاد دادیم که به محض تامین اعتبارونهائی شدن، این طرحها اجرائی میشود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون در 30 هزار و 701 هکتار از عرصه  منابع طبیعی شهرستان عملیات آبخیزداری انجام شده و 16 هزار و 399 هکتار از عرصه منابع ملی نیز مستعد و نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری است.

شاهمرادی در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به خشکسالی و کاهش نزولات جوی در سال جاری آتش سوزی و حریق مراتع به علت گرمای زودهنگام از چالشهای پیش روی ماست، افزود: به علت بارش‌های کم امسال میزان پوشش گیاهی مراتع به نسبت سال گذشته کمتر شده که این امر موجب خواهد شد حریق و آتش سوزی بر اثر گرما در سطح کم اما با تعداد زیاد باشد.

وی بیان کرد: برای جلوگیری از آتش سوزی و حریق جنگل کاری گردنه اسدآباد، دستگاه قضا در رابطه با همکاری نیروهای رأی باز و تبدیل زندانی آنها به کار در منابع طبیعی کمک بسیاری داشته که این حمایت محاکم قضائی از منابع طبیعی شهرستان قابل تقدیر است.

شاهمرادی مطرح کرد: در حال حاضر نیروهای رأی باز در جنگل کاری گردنه اسدآباد نسبت به ایجاد تشتک، آتش بر، هرس و جنگل کاری مشغول هستند که این امر از نقش مؤثری درکاهش آتش سوزی درجنگل دست کاشت گردنه اسدآباد خواهد داشت.

وی با بیان اینکه 95 درصد از حریق و آتش سوزی‌های مراتع و عرصه‌های ملی ، عوامل انسانی و ناخواسته و غیرعمد است، خاطر نشان کرد: این شهرستان با وسعت 1195 کیلومترمربع دارای 59 هزار هکتار اراضی ملی بوده که از این میزان 53 هزار و 819هکتار آن مرتع است.

شاهمرادی در پایان بیان کرد: در سال گذشته توسط منابع طبیعی این شهرستان در دو روستای اسدآباد از جمله ترخین آباد 180 هکتار کشت گلرنگ انجام شد که امسال هم در زمینه کشت گیاهان دارویی به طور قطع دارای برنامه خواهیم بود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :