پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - هدف اصلی از بزرگداشت هفته منابع طبیعی ترویج و اشاعه فرهنگ کاشت نهال در بین آحاد جامعه است
بازدید : 41 10 اسفند 1399 ساعت 7:56 شماره :82708
مدیر کل منابع طبیعی استان:
هدف اصلی از بزرگداشت هفته منابع طبیعی ترویج و اشاعه فرهنگ کاشت نهال در بین آحاد جامعه است

همدان- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان-  اسفندیار خزائی مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: هفته منابع طبیعی فرصتی مناسب برای ترویج سنت حسنه كاشت نهال و تشویق وترغیب فرزندان به درختكاری است.

اسفندیارخزائی در نشست اعضای ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی افزود: مردم در هفته منابع طبیعی با حضور در طبیعت و كاشت نهال بیشتر با اهمیت حفظ سرمایه های ملی و خدادادی آشنا می شوند.

وی اضافه كرد: اولویت این اداره كل  رعایت پروتکلهای بهداشتی وبرگزاری برنامه های هفته منابع طبیعی است وشعار محوری امسال همه با هم، جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی نامگذاری شده و با مشاركت و حضور مردم و سازمان های مردم نهاد برای ترویج سنت حسنه درختکاری آماده هستیم.

مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان بیان كرد: منابع طبیعی تجدید شونده نظیر آب، خاك، جنگل و مرتع به عنوان بستر حیات و توسعه پایدار جوامع محسوب می شوند.

خزائی ادامه داد: بنابراین این هفته فرصت مناسبی برای ارتقای فرهنگ عمومی حفظ و توسعه منابع طبیعی به شمار می رود وهمه باید درحفظ این منابع ارزشمند الهی مشارکتی فعال داشته باشند.

وی با بیان اینكه منابع طبیعی متعلق به همه مردم است، گفت: باید نحوه استفاده درست از منابع طبیعی را به مردم آموزش داد

 وی به اهداف مورد نظر در بزرگداشت هفته منابع طبیعی امسال اشاره کرد و در این باره اظهار داشت: تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی در میان اقشار مختلف مردم و مسئولان، ایجاد تفاهم عمومی نسبت به اهمیت و ضرورت حفاظت، احیاء، توسعه و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی، آشنائی عموم مردم با اهداف، دیدگاه ها، سیاست ها، برنامه ها و مأموریت های محوله و نهادینه کردن مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در توسعه و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی از جمله اهداف مورد نظر در برگزاری هفته منابع طبیعی و آبخیزداری است.

 دبیر ستاد برگزایر هفته منابع طبیعی استان تأکید کرد: منابع طبیعی جزو ثروت های ملی و متعلق به تمامی نسل ها می باشد که بر همین اساس همکاری و تلاش آحاد مردم در حفظ و حراست از این منابع ارزشمند ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: برای دستیابی به سیاست ها و اهداف ترسیم شده منابع طبیعی در این هفته، از ظرفیت  سایر دستگاه ها،تشكلها، بسیج  مردم روستاها و شهرها وبهره برداران حوزه های آبخیزنشینان استفاده خواهیم کرد.

با اشاره به این مطلب که جلب مشارکت جوامع محلی به عنوان بهره برداران عرفی عرصه ها برای حفظ و نگهداری منابع طبیعی ضروری است، اظهار داشت: در این رابطه اجرای طرح جذب همیار طبیعت می تواند راهگشای همکاری همگانی باشد.

وی تصریح کرد: باید در هفته منابع طبیعی تلاش کنیم تا از توان و پتانسیل همه دستگاه ها در خصوص هرچه بهتر برگزار شدن این هفته استفاده کرد و همت خود را صرف فرهنگ سازی کنیم تا کمتر از قوه قهریه در تخریب، تجاوز و تصرفات به اراضی ملی و منابع طبیعی استفاده شود.

رسانه ها نقش مهمی در تبیین فرهنگ حفاظت از منابع ‏طبیعی دارند

خزائی با بیان اینکه رسانه ها و مطبوعات می تواند نقش مهمی در تبیین فرهنگ حفاظت از منابع ‏طبیعی داشته باشد، افزود: مراتع و جنگل ها از سرمایه های مهم ملی هستند که برای حفاظت و صیانت از آنها به ‏همکاری و هم افزایی جامعه و دستگاه های اجرایی  واز همه مهمتربه رسانه ها نیاز است.

15 تا 21 اسفند در تقویم ملی به عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و شعار این هفته در سال جاری «هم با هم، جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی» انتخاب شده است.

برنامه های هفته منابع طبیعی دراستان همدان از 15 اسفند آغاز می شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :