پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ارزش خاک کمتر از آب نیست، فرسایش خاک در همدان 2تا20 تن در هکتار است
بازدید : 83 19 بهمن 1399 ساعت 12:45 شماره :81976
معاون ابخیزداری منابع طبیعی استان همدان:
ارزش خاک کمتر از آب نیست، فرسایش خاک در همدان 2تا20 تن در هکتار است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان:محمدمهدی آرتیمانی معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان همدان در خصوص میزان فرسایش در اراضی استان اظهار داشت: عموماً در حوزه آبخیزداری و منابع طبیعی اراضی مرتعی مطرح است و اظهارنظر در خصوص اراضی کشاورزی از وظایف ما نیست ضمن اینکه در اغلب اراضی کشاورزی به دلیل کم بودن شیب سطح زمین چندان فرسایش اتفاق نمی‌افتد.

وی با اشاره به اینکه علت اصلی فرسایش خاک شیب زمین و ساختار خاک است، افزود: فرسایش در دو نوع آبی و بادی اتفاق می‌افتد که عموماً در استان همدان فرسایش آبی است.

آرتیمانی بابیان اینکه فرسایش بادی چندان در استان وجود ندارد زیرا طوفان شدید اتفاق نمی‌افتد، گفت: ضمن اینکه خاک استان نیز چندان بدون پوشش نیست و فرسایش بادی تنها در قسمت‌های محدودی از دشت قهاوند و ملایر اتفاق افتاده است.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان بیان کرد: منابع طبیعی بیشتر در خصوص اراضی ملی یا مرتعی که در استان همدان 900 هزار هکتار است اظهارنظر می‌کند.

آرتیمانی در خصوص فرسایش خاک در اراضی مرتعی با اشاره به اینکه فرسایش در 2 نوع مجاز و غیرمجاز یا تشدید شونده است، عنوان کرد: عموماً برای خاک سازی متعادل، میزان فرسایش مجازی که اتفاق می‌افتد 1.3 تن در هکتار در سال است که این میزان فرسایش مجاز و برای تولید خاک نیاز است.

وی بابیان اینکه 900 هزار هکتار اراضی مرتعی استان عمق خاک از 0 تا 4 متر است، مطرح کرد: درحالی‌که در اراضی کشاورزی حتی ممکن است عمق خاک به 10 تا 50 متر برسد.

عموماً فرسایش در اراضی استان همدان از 2 تا 20 تن در هکتار است

آرتیمانی تصریح کرد: عمق خاک در اراضی منابع طبیعی محدود است اما کیفیتش با توجه به احیای خاک می‌تواند حتی با خاک کشاورزی برابر باشد.

وی با اشاره به اینکه در همه اراضی فرسایش تشدید شونده و مخرب وجود دارد اما عدد متفاوتی دارد، تأکید کرد: در استان همدان میزان فرسایش در اراضی از 2 تن در هکتار شروع می‌شود و تا 20 تن در هکتار نیز فرسایش اتفاق می‌افتد.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: در اراضی گالی، بدلند یا خندقی مانند نظیر محدوده‌ای در روستای قهورد کبودرآهنگ میزان فرسایش سالانه شاید به بیش از 20 تن در هکتار برسد اما مساحتش خیلی محدود است و خاک به‌راحتی از دسترس خارج می‌شود.

آرتیمانی بابیان اینکه عموماً فرسایش در اراضی استان همدان از 2 تا 20 تن در هکتار است، افزود: در حال حاضر میانگین فرسایش در اراضی مرتعی استان 10 تن در هکتار و در اراضی دیم‌زار در محدوده‌ی منابع طبیعی 15 تن در هکتار در سال است.

وی با تأکید بر اینکه 900 هزار هکتار اراضی زیر نظر منابع طبیعی در قالب مرتع موجود و قسمتی از مراتعی است که توسط مردم شخم زده‌شده و اختلافی است، گفت: در این قسمت‌ها که بیشتر در دامنه کوه‌ها و اراضی دیم است، تخریب و تصرف اتفاق افتاده و اراضی ملی شخم زده‌شده است.

آرتیمانی بیان کرد: این اختلافات و تخریب و تصرف‌ها به دلیل در دسترس نبودن اراضی و نبود نیروی کافی برای کنترل اتفاق افتاده و در حال حاضر این اراضی در اختیار و دسترس مردم است که برخی مواقع شخم زده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دیم‌زارهای تخت چندان فرسایش اتفاق نمی‌افتد، عنوان کرد: اما به دلیل اینکه اغلب دیم‌زارهای استان در اراضی شیب‌دار مثل دامنه کوه‌ها است و 90 درصد نیز گندم کشت می‌شود در این اراضی شیب‌دار شاهد فرسایش بیشتری هستیم.

 معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان تصریح کرد: در اراضی مرتعی که چراگاه دام است با توجه به کاهش درصد و نوع پوشش گیاهی 10 تن در هکتار در سال فرسایش اتفاق می‌افتد.

آرتیمانی مطرح کرد: میزان فرسایش مجاز که برای عملیات خاک سازی باید اتفاق بیفتد در زمین‌های معمولی 1.3 تن و در دینم زارها 2 تن در هکتار است و بیشتر از 2 تن فرسایش تشدید شونده یا غیرمجاز است.

وی با تأکید بر اینکه فرسایش در اراضی دیم‌زار استان 15 تن در هکتار یعنی 7 برابر فرسایش مجاز است، اظهار داشت: در دیم‌زارهای استان فرسایش 7 برابر یا 13 تن در هکتار نسبت به فرسایش مجاز بیشتر است.

آرتیمانی با اشاره به اینکه در 700 هزار هکتار از 900 هزار هکتار اراضی مرتعی و ملی میزان فرسایش غیرمجاز است، افزود: با توجه به تصاویر ماهواره‌ای تهیه‌شده از اراضی استان، درصدی از میزان آمارها در حال جابه‌جایی است و مقداری از خطوط اراضی تغییر و کاهش پیدا می‌کند.

وی در خصوص علت کاهش مساحت اراضی با اشاره به اینکه عده‌ای از مردم از ماده‌واحده رأی گرفته‌اند، گفت: درصدی از اراضی نیز توسط منابع طبیعی به صنعت، معدن و تجارت یا برای باغ داری یا جنگل‌کاری واگذارشده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :