پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - استفاده از پهپادها برای پایش آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع
بازدید : 101 16 دی 1399 ساعت 12:45 شماره :80691
معاون علمی فناوری ریاست جمهوری خبر داد؛
استفاده از پهپادها برای پایش آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع

معاون علمی فناوری ریاست جمهوری با اشاره به امکان استفاده از پهپادها برای پایش آتش‌سوزی‌ها و صیانت از جنگل‌ها و مراتع، گفت: اکنون ایران دارای پهپادهای ۳۰۰ گرمی دستی تا پهپادهای ۴۸ ساعته است که می‌تواند با دریافت تصاویر از تخریب و تصرفات در کشور جلوگیری کند.

معاون علمی فناوری ریاست جمهوری با اشاره به امکان استفاده از پهپادها برای پایش آتش‌سوزی‌ها و صیانت از جنگل‌ها و مراتع، گفت: اکنون ایران دارای پهپادهای ۳۰۰ گرمی دستی تا پهپادهای ۴۸ ساعته است که می‌توانند با دریافت تصاویر از تخریب و تصرفات در کشور جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها «سورنا ستاری» روز یکشنبه در آیین رونمایی از چهار پروژه مشترک منابع طبیعی و آبخیزداری با معاونت علمی فناوری رییس جمهوری که در محل این سازمان برگزار شد، افزود: باید به دنبال راهکارهای اقتصادی برای نگهداری از جنگل‌ها و مراتع باشیم که این کار بدون مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

وی اظهار داشت: شرکت‌ها باید توسعه یابند و این فعالیت‌ها را تجاری کنند. با دانش و مدیریت می‌توان امنیت غذایی کشور را مدیریت کرد اگر دنیا از کنجاله سویا و ذرت استفاده می‌کند ما نیز نباید حتما از آنها استفاده کنیم بلکه باید از نهاده‌هایی بهره بگیریم که با شرایط آب و هوایی ما سازگار است بنابراین شرکت های دانش بنیان می توانند در این زمینه به ما کمک کنند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: وزارت جهاد کشاورزی پژوهشگران و هیات علمی خوبی دارد اما لازم نیست به عرصه‌های اجرایی وارد شوند. شما می‌توانید نقش نظارتی داشته باشند و شرایطی ایجاد کنند که بخش خصوصی در پروژه‌ها مشارکت کنند.

ستاری ادامه داد: این محققان می توانند خود نیز شرکت داشته باشند و در فعالیت‌های پژوهشی سرمایه گذاری کنند. در این شرایط صدها شرکت خواهیم داشت که به صورت دو جانبه و برد-برد برای خود و دولت درآمد خواهند داشت و دیگر به پول دولت وابسته نیستند.

وی گفت: ایران جز چند  قدرت اول پهپادی دنیاست که از این ظرفیت می‌توانیم برای پایش جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری استفاده کنیم. اکنون ایران دارای پهپادهای ۳۰۰ گرمی دستی تا پهپادهای ۴۸ ساعته است که می‌تواند با دریافت تصاویر از تخریب و تصرفات جلوگیری کند و می‌توانیم مدل‌های اقتصادی و کسب و کاری نیز برای این موضوع ایجاد کنیم.

بر اساس این گزارش در این مراسم چهار پروژه مشترک مهار و تثبیت عرصه‌های بحرانی تولیدکننده گرد و غبار با استفاده از انواع فناوری و عملیات‌های آبخوان و آبخیزداری، بکارگیری فناوری‌های بیومهندسی و بیومکانیکی در حفظ احیا توسعه و بهره برداری طبیعی و کنترل گرد و غبار، توسعه و ترویج گونه بومی (گون علفی) به منظور مقابله با بیابانزایی و مدل توسعه حفاظت آب و خاک احیا پوشش گیاهی با استفاده از فناوری پتوی بنتونیت با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :