پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پیشرفت 100% پروژه های آبخیزداری حوزه آبخیز سیراوند شهرستان اسد آباد
بازدید : 146 7 دی 1399 ساعت 12:29 شماره :80344

پیشرفت 100% پروژه های آبخیزداری حوزه آبخیز سیراوند شهرستان اسد آباد

بازدید مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان از پروژه های آبخیزداری صندوق توسعه ملی شهرستان  اسدآباد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان:  اسفندیار خزائی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیدزاری استان به همراه معاون آبخیزداری وروابط عمومی این اداره کل ورئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اسدآباد از طرحهای آبخیزداری حوزه آبخیز سیراوند شهرستان اسدآباد بازدید کردند.

مدیرکل منابع طبیعی استان در این بازدید با اشاره به اهمیت پروژه های آبخیزداری گفت : در مدیریت سیلاب، پیشگیری مقدم است علاوه بر اینکه  سازه های آبخیزداری باید ایمن وبا مطلوبترین مصالح ونظارت کارشناسی باشد، باید بیشترین نقش را در کنترل و هدایت سیلاب داشته باشند و بدون تردید هزینه کردن برای حفاظت ازعرصه های منابع طبیعی در حوزه های آبخیز بالادست نتیجه بخش تر خواهد بود.

خزائی پیشرفت فیزکی طرح های آبخیزداری حوزه سیراوند شهرستان اسدآباد را100درصد عنوان و تصریح کرد:اجرای عملیات بیولوژیکی مانند کپه کاری در مراتع و جنگلکاری با گونه های خاص وسازگار بااقیلم منطقه در مناطق بالادست و یا احداث بندهای چپری و گابیونی در آبراهه هایی که خطر هجوم سیل به پایین دست را افزایش می دهد از جمله اقدامات تاثیر گذار طرح های آبخیزداری طی سال های اخیر است.

وی با تأکید براینکه باید جوامع محلی وبهره بردان بومی مناطق اجرای طرحهای منابع طبیعی تقویت شوند، گفت: باید مردم را در اجرای طرح‌های آبخیزداری وآبخوانداری دخالت دهیم که در این صورت هم مشارکت مردم افزایش داده می شود وهمچنین فشار براعتبارات ملی واستانی کاهش خواهد یافت.

مدیر کل منابع طبیعی استان با اشاره به اهمیت زیست محیطی جنگلها در تلطیف وپالایش هوا وجذب گردشگر وتولید چوب گفت: افزود:  سال گذشه طبق برنامه سند توسعه استان دو هزار هکتار جنگلکاری داشتیم و امسال نیز جنگل کاری با بذر و نهال  نیز در سطح یکهزارهکتار از عرصه های منابع طبیعی استان در کلیه شهرستانها  تا پایان سال اجرائی می شود .

 این مقام مسئول ادامه داد: سال گذشته 200 هکتارجنگلداری وامسال نیز 80هکتار به وسعت جنگلهای شهرستان اسدآباد اضافه خواهد شد و عملیات حفاظت و حمایت  واحداث کمربند حفاظتی نیز در استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به طول 28 کیلومتنرواز اعتبارات صیانت از جنگلهای استان به طول 34 کیلومتر اجرایی خواهد شد.

این پروژه ها ی آبخیزداری شامل  بندهای سنگی و سیمانی است  که با هدف کنترل سیلاب ، حفاظت خاک ، مدیریت رواناب، تغذیه سفره های زیرزمینی وچشمه ها وقنوات و اشتغال زایی و جلوگیری از مهاجرت در راستای اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در حوزه آبخیز سیراوند اسدآباد اجرائی شده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :