پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رییس سازمان جنگل ها در روز گرامیداشت مرحوم کریم ساعی گفت:ساختار تشکیلاتی و قوانین منابع طبیعی مدیون کریم ساعی است
بازدید : 70 6 دی 1399 ساعت 14:30 شماره :80299

رییس سازمان جنگل ها در روز گرامیداشت مرحوم کریم ساعی گفت:ساختار تشکیلاتی و قوانین منابع طبیعی مدیون کریم ساعی است
 

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در وبینار بزرگداشت مهندس کریم ساعی بنیانگذار علوم نوین جنگلبانی ایران ضمن گرامیداشت یاد ایشان گفت: سازمان جنگل ها ساختار تشکیلاتی و قوانین اولیه خود را مدیون مهندس ساعی می داند و ساعی یک الگو و نماد برای سازمان جنگل هاست.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور عصر امروز پنج شنبه در وبینار بزرگداشت مهندس کریم ساعی بنیانگذار علوم نوین جنگلبانی ایران ضمن گرامیداشت یاد ایشان گفت: سازمان جنگل ها ساختار تشکیلاتی و قوانین اولیه خود را مدیون مهندس ساعی می داند و ساعی یک الگو و نماد برای سازمان جنگل هاست.

به گزارش پایگاه ازطلع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر مسعود منصور که در فضای مجازی و در حضور جمعی از اساتید دانشگاه، پژوهشگران، مدیران، کارشناسان و دانشجویان سخن می گفت، ساعی را اولین مساعی جنگل و ایجاد کننده فضای سبز شهری دانست و گفت: درختان خیابان ولیعصر تهران که اکنون یکی از زیباترین خیابان های پایتخت است حاصل کار و زحمات مرحوم ساعی است.

**رسالت بزرگ نکوداشت مرحوم ساعی حفظ منابع طبیعی کشور است

رییس سازمان جنگل ها همچنین گفت: یک رسالت بزرگ برای ما علاوه بر نکوداشت یاد و نام مهندس ساعی، حفاظت از منابع طبیعی کشور است که تلاش داریم این مهم را با تمام توان به انجام برسانیم.

منصور افزود: افتخارمان در این دوره  از سازمان جنگل ها این است که بیشترین تعامل را با مجامع علمی، پژوهشی و دانشگاه داریم و همواره انتظار داریم اندیشمندان و دلسوختگان منابع طبیعی و محیط زیست کارهای ما را نقد کنند زیرا سازمان جنگل ها در حال حاضر مسئولیت سنگین یک پهنه 80درصدی کشور را برعهده دارد.
او همچنین خاطر نشان کرد: قانون حفاظت در سال 1346 تصریح کرد که هر گونه اقدامات در عرصه منابع طبیعی باید بر اساس طرح و برنامه باشد و این اصل جدی ماست و روشی پایدار و اصولی است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور که در مراسم نکوداشت مهندس کریم ساعی سخن می گفت: اضافه کرد:به هیچ وجه زیبنده نیست که بگوییم از 14 میلیون هکتار جنگل تنها دو میلیون هکتار آن دارای طرح است و یا از 80 میلیون هکتار مراتع 30 میلیون هکتار آن دارای طرح های مرتعداری است.

**حفاظت یک اصل مهم در منابع طبیعی است

دکتر منصور حفاظت را یک اصل مهم در امر منابع طبیعی دانست و آن را به سه ضلع یک مثلث تشبیه کرد و گفت: اقدامات فرهنگی، آموزشی و ترویجی یکی از این سه ضلع مهم است که موجب بالا رفتن حساسیت های اجتماعی و افکارعمومی می شود.

او ضلع دوم مثلث را طرح و برنامه فنی و سومین محور آن را تقویت پوشش حفاظتی برشمرد که می تواند امر حفاظت را در منابع طبیعی بویژه در جنگل ها تحقق ببخشد.

رییس سازمان جنگل ها در ادامه سخنان خود مسئولیت این سازمان در مدیریت منابع طبیعی را با در نظر داشتن جنبه های اقتصادی و اجتماعی سنگین خواند و گفت: این سازمان بدون مشارکت مردم و حمایت مسئولین در انجام وظایف خود توفیق چندانی حاصل نمی کند

وی یک بار دیگر به روح بلند ساعی درود فرستاد و ابراز خشنودی کرد که تربیت یافتگان ساعی اینگونه به امر حفاظت از جنگل ها و مراتع اهتمام و توجه دارند.

مسعود منصور در ادامه سخنان خود به برخی اقدامات کلان سازمانی هم اشاره کرد و از ایجاد مرکز بین المللی حوزه آبخیز در کشور سخن به میان آورد و گفت: سند آن اکنون بین نماینده یونسکو و وزیر جهاد کشاورزی مبادله شده است.

**توجه جدی به جنگل های زاگرس در دستور کار دولت

منصور گفت: با ریاست جمهوری در باره اهمیت جنگل های زاگرس مکاتبه شده است و ایشان با تشکیل یک شورای سیاستگذاری به ریاست معاون اول خود موافقت کرده اند و این شورا بزودی به ریاست دکتر جهانگیری تشکیل می شود.
منصور یادآوری کرد: در این شورا علاوه بر بخش اجرا شخصیت های دانشگاهی و تحقیقاتی نیز حضور دارند.
این مسئول منابع طبیعی کشور همچنین از رونمایی نقشه پوشش گیاهی، ساماندهی نیروهای حفاظتی، ایجاد مرکز پایش حریق جنگل ها و مراتع، بهره گیری از خدمات ماهواره ای، راه اندازی سامانه 139 در کنار کد 1504 و راه اندازی سامانه حمل چوب خبرداد و گفت: با راه اندازی سامانه چوب می توان از مبدا تا مقصد حمل چوب را رصد و کلیه فرآیند صدور مجوز چوب از طریق سیستم سامانه انجام می شود.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین در ادامه سخنان خود از شناسایی ذخیره گاه های جنگلی و مرتعی در کشور خبر داد و اعلام کرد: 394 ذخیره گاه به مساحت 408هزار هکتار در کشور وجود دارد که به ادارت کل منابع طبیعی  استان ها تاکید شده است تمامی محدوده آنها را تعیین نمایند.

مسئول اول منابع طبیعی کشور وظایف سازمان جنگل ها را در قبال مهندس ساعی سنگین دانست و در خاتمه اظهار امیدواری کرد با برطرف شدن ویروس کرونا مراسم نکوداشت مهندس کریم ساعی بنیانگذار علوم نوین جنگلبانی ایران سال آینده در سازمان جنگل ها برگزار شود.

پس از سخنان دکتر مسعود منصور، دکتر آبتین ساعی فرزند مرحوم کریم ساعی در سخنانی مجازی گفت: تنها پنج سال داشتم که پدرم را در سانحه هوایی از دست دادم.

او گفت: سن ام کم بود و خاطرات چندانی از پدر ندارم. خواهرم نیز در آن زمان  10 سال بیشتر نداشت. نزدیک به یک سال از ماجرای فوت پدرم گذشته بود اما کسی خبر آن را به ما نمی گفت که او از دنیا رفته است. من و خواهرم فکر می کردیم که پدرمان در ماموریت خارج از کشور بسر می برد تا اینکه پس از گذشت 10 ماه همکلاسی های خواهرم این خبر را به او داده اند.

همچنین در این مراسم که به همت انجمن جنگلبانی ایران و کانون علمی متخصصین جنگل در فضای مجازی برگزار شد آقایان: دکتر وحید اعتماد نایب رییس انجمن علمی جنگل بانی، دکتر ولی حسینی رییس دانشکده منابع طبیعی کرج، دکتر تقی شامخی و دکتر علی سلاجقه اساتید دانشکده منابع طبیعی کرج نیز به سخنرانی آنلاین پرداختند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :