پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 16هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی اسد آبا مستعد اجرای طرحهای آبخیزداری
بازدید : 42 24 شهريور 1399 ساعت 9:20 شماره :76920
رئیس اداره منابع طبیعی اسدآباد:
16هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی اسد آبا مستعد اجرای طرحهای آبخیزداری

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اسدآباد گفت: تاکنون در 30 هزار و 701 هکتار از عرصه مراتع ملی شهرستان عملیات آبخیزداری انجام شده و 16 هزار 399 هکتار از عرصه منابع ملی نیز مستعد و نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وابخیزداری استان همدان: بهزاد شاهمرادی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اسدآباد گفت: تاکنون در 30 هزار و 701 هکتار از عرصه مراتع ملی شهرستان عملیات آبخیزداری انجام شده و 16 هزار 399 هکتار از عرصه منابع ملی نیز مستعد و نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری است.

بهزاد شاهمرادی اظهار کرد: از هفته گذشته طرح عملیات آبخیزداری در حوزه شیلاندر، آجین و سد نعمت آباد روستای کمک سفلی شهرستان آغاز شده است.

وی از انجام 250 هکتار بذرکاری و بذرپاشی در شیلاندر و کمک سفلی شهرستان در سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: در راستای آبخیزداری در سال گذشته بندهای ملاتی، گابیونی، خشکه چین در شیلاندر، چنارسفلی، قراکند و کمک سفلی انجام گرفته است.

شاهمرادی در رابطه با توسعه زراعت چوب در سطح شهرستان براساس سند راهبری افزود: در اسفندماه سال گذشته 60 هزار اصله نهال صنوبر بین مردم و کشاورزان توسط منابع طبیعی در همین راستا برای کشت الگویی توزیع شد که این برنامه قطعاً در اسفند سال جاری نیز انجام خواهد گرفت.

وی اشاره به ابعاد بسیار خوب اقتصادی زراعت چوب و ایجاد بستر مناسب برای اشتغال جوانان تصریح کرد: زراعت صنوبر علاوه بر کم‌آب‌بر بودن از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار بوده و راهکاری مطمئن برای حفظ جنگل‌ها و در عین حال تأمین نیازمندی‌های کشور به چوب به شمار می‌رود.

شاهمرادی تصریح کرد: شهرستان اسدآباد در بحث طرح جنگل کاری با انجام سه برابر جنگل کاری بیش از تعهد درنظر گرفته شده خود دارای 300 درصد پیشرفت بوده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این شهرستان با وسعت 1195 کیلومترمربع دارای 59 هزار هکتار اراضی ملی بوده که از این میزان 53 هزار و 819 هکتار به صورت مرتع است.

شاهمرادی با تأکید بر حفظ اکوسیستم منابع‌طبیعی یادآور شد: منابع‌طبیعی اسدآباد در راستای سیاست‌های اداره‌کل منابع‌طبیعی استان و سازمان جنگل‌ها و آبخیزداری کل کشور با تأکید بر چهار محور اساسی حفظ، احیاء، توسعه و بهره‌برداری انجام وظیفه می‌کند.

وی در پایان اضافه کرد: در پاییز امسال کشت 50 هکتار گیاهان دارویی را در روستاهای حبشی و ترخین آباد در برنامه منابع طبیعی شهرستان خواهیم داشت.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :