پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - توسعه جنگلهای استان همدان اولویت مهم سال98
بازدید : 276 28 مهر 1398 ساعت 13:34 شماره :65369
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان :
توسعه جنگلهای استان همدان اولویت مهم سال98

همدان- پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان: اسفندیار خزائی- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: منابع طبیعی با توسعه جنگل‌کاری دنبال مصرف آب نیست بلکه درصدد تولید وذخیره آب است.

خزائی با بیان اینکه با کشت درختان پایا متناسب وسازگاربا محیط‌زیست می‌توان زمینه حفظ آب در طبیعت رافراهم کرد اضافه کرد: به دستور استاندار همدان کاشت یک هزار جنگل‌کاری تا پایان امسال در دستور کار است اما درصدد افزایش این رقم به ۲ برابر هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: ۴۲ هزار و ۷۰۰ هکتار ذخیره‌گاه جنگلی در همدان وجود دارد که این آمار شامل جنگل‌های طبیعی، اراضی جنگلی، ذخیرگاه جنگلی، پارک جنگلی و جنگل‌کاری حاشیه جاده می‌شود.

خرائی گفت: میزان جنگل در استان همدان به علت بالا بودن سطح آن از دریا ، کم است اما این ذخیره‌گاه جنگلی و جنگل های طبیعی و دست کاشت دارای گونه‌های گیاهان دارویی و غذایی ذی قیمتی هستند.

وی افزود: هرگونه واگذاری و انجام فعالیت صنعتی و معدنی در عرصه های جنگلی ممنوع بوده و حفاظت از گونه‌های گیاهان مرتعی، جنگلها و مراتع یکی از اقدامات مهم و اساسی منابع طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اضافه کرد: همدان در احیا، حفاظت و حراست از جنگل ها ومراتع جزو استان های پیشرو کشور است و تاکنون اجازه کشت و دست اندازی سودجویان به عرصه های منابع طبیعی را نداده و در این زمینه نیز مردم همکاری داشته اند.

خزائی تغییر آب و هوای منطقه، تامین رطوبت مورد نیاز، کاهش فرسایش خاک، تجدید حیات طبیعی و جلوگیری از گرد و غبار و تولید اکسیژن را از مزایای مهم جنگل‌کاری برشمرد.

وی با بیان اینکه اولویت این مجموعه حفظ پوشش گیاهی و توسعه طرح های منابع طبیعی است اضافه کرد: یگان حفاظت منابع طبیعی همواره از عرصه های منابع طبیعی مراقبت و با متخلفان و افراد سودجو برخورد می‌کند.

خزائی تاکید کرد: نباید سطوح جنگل کاهش یابد بلکه اراضی به سمت جنگل برود البته در این راستا هیچ مرتعی تبدیل به جنگل نمی شود چرا مرتع و جنگل هر کدام ارزش خاص خود را دارند.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :