پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای پروژه کنترل سیل ورسوب در شهرستان اسدآباد با اعتباری بالغ بر 900میلیون ریال
بازدید : 1027 31 تير 1397 ساعت 11:42 شماره :50462
رئیس اداره منابع طبیعی اسدآباد خبر داد:
اجرای پروژه کنترل سیل ورسوب در شهرستان اسدآباد با اعتباری بالغ بر 900میلیون ریال

رئیس اداره منابع طبیعی اسدآباد خبر داد:

اجرای  پروژه کنترل سیل ورسوب در شهرستان اسدآباد با اعتباری بالغ بر 900میلیون ریال

رئیس اداره منابع طبیعی اسدآباد با اعلام این خبر گفت : امروزه با توجه به وضعیت اقلیمی ،شرایط آب و هوایی ، زمین شناسی و ژئومورفولوژی ، اجرای طرحهای  آبخیزداری از اهمیت و اولویت بالایی برخوردار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان قباد پیری رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اسدآباد با اشاره به اینکه با اعمال مدیریت صحیح و انجام عملیات بیولوژیکی،بیومکانیکی و مکانیکی می توان در حفظ و استفاده مفید از منابع حیاتی( آب وخاک) گام های موثری برداشت خاطرنشان کرد: پروژه آبخیزداری( سیل ورسوب) در شهرستان اسدآباد با اعتباری بالغ بر 900میلیون ریال در روستای حبشی بخش پیر سلمان این شهرستان در حال اجرا است.

پیری گفت: این پروژه  از محل اعتبارات استانی در حال اجراست وبیش از 50% پیشرفت فیزیکی داشته است 

 وی حجم عملیات این پروژه را 454متر مکعب خشکه چین و162 متر مکعب  ععملیات گابیونی عنوان کرد.

پیری درادامه یادآور شد:این طرح ها درقالب احداث بندسنگی ملاتی،کپه کاری،حفاظت،قرق،نهالکاری غیرمثمر،بادامکاری،مرمت، بازسازی سازه های سنواتی و اجرای عملیات سنگی گابیونی صورت می گیرد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری اسدآباد در پایان تصریح کرد:عملیات آبخیزداری در پیشگیری از کنترل سیل و رسوب،تغذیه سفره های آب وزیر زمینی، مقابله با خشکسالی،افزایش پوشش گیاهی و مقابله با فرسایش خاک  بسیار حائز اهمیت است.

پیری  افزود: طرح های آبخیزداری با هدف كنترل سیلاب و كاهش رسوب وارده به مخازن سدها و با صرف هزینه های كمتر و آسیب رسا نی كمتر به منابع طبیعی، محیط زیست عملیاتی می شود.

وی گفت: امروزه رسوبگذاری در مخازن سدها به یكی از مشكلات حاد تبدیل شده است و به آسانی قابل مهار نیست زیرا دو منشأ مهم برای رسوب زائی حوزه ها شامل عوامل انسانی نظیر تخریب پوشش گیاهی و بهره برداری غلط از اراضی و عوامل طبیعی مانند جنس خاك و شیب زیاد و الگوهای خاص بارندگی وجود دارد.

رئیس منابع طبیعی اسدآباد افزود: آبخیزداری به عنوان یکی از شیوه‌های نوین حفاظت آب و خاک، مهار و پخش سیلاب‌ باعث کنترل سیلاب‌های مخرب و نفوذ آب به داخل سفره‌های آب زیرزمینی می گردد

این مقام مسئول اظهار داشت: اجرای عملیات مكانیكی احداث سیل بندهای خاكی،عملیات گابیونی،خشكه چینی،چپر بندی،سنگی ملاتی ,عملیات بیولوژیكی و بیومكانیكی از جمله بذرپاشی ،كپه كاری،بانكت بندی،كنتورفارو،حفاظت و قرق و ... از مهمترین وسازنده‌ترین راهکارها برای كنترل رسوب وارده به مخازن سدهای مخزنی, حفاظت از آب وخاك و مقابله با خشكسالی می باشد.

وی ابراز امیدواری کرد تا با افزایش اعتبارات مورد نیازدراین بخش در سال 1397، در این حوزه ها، عملیات آبخیزداری وآبخوانداری افزایش و رسوبات منتقله کاهش یابد وموجبات رونق کشاورزی وکسب وکار فراهم گردد. 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :