پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تغییراقلیم عرصه های طبیعی ایران را تهدید می کند
بازدید : 979 16 تير 1397 ساعت 8:23 شماره :50094
معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت
تغییراقلیم عرصه های طبیعی ایران را تهدید می کند

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: چالش تغییر اقلیم، پوشش گیاهی عرصه های جنگلی و طبیعی ایران را تهدید می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایرنا، عباسعلی نوبخت روز چهارشنبه افزود: با توجه به پیامدهای تغییر اقلیم، باید برای رفع این معضل تدابیر و راهکارهای اصولی اندیشید.

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از تخریب عرصه های جنگلی کشور در سال گذشته بیش از 26 میلیون اصله نهال در عرصه های طبیعی غرس شد.

وی گفت: دولت در سال جاری حدود 800 میلیارد ریال به منظور حفاظت از جنگل های کشور در نظر گرفت که می توان با تخصیص به موقع اعتبار، برای جلوگیری از تخریب پوشش گیاهی اقدام کرد.

وی ادامه داد: پوشش گیاهی جنگل و مرتعدارای، 80 درصد تجاری و 20 درصدی غیرتجاری است و عرصه های جنگلی کشور علاوه بر ذخایر آبی و جلوگیری از فرسایش خاک در تولید اکسیژن نقش بسزایی دارد.

نوبخت با بیان این که عملکرد سالانه ذخیره آب جنگل های پراکنده 300 مترمکعب و جنگل های متراکم و کیفی ایران 2 هزار و 500 مترمکعب است، خاطرنشان کرد: اگر متوسط ذخایر آب جنگل ها را یکهزار و 500 مترمکعب محاسبه کنیم، نشان می دهد که جنگل های ایران می تواند سالانه سه میلیارد و 6 میلیون مترمکعب آب ذخیره کنند.

وی تصریح کرد: این حجم آب ذخیره شده ، نه تنها تبخیر نمی شود بلکه حجم آن بیشتر از آب پشت بعضی از سدها ست.

ایشان بیان داشت: هر هکتار جنگل در سال 2 هزار و 500 کیلوگرم اکسیژن تولید می کند در حالی که از نگاه تجاری قیمت هر کیلوگرم اکسیژن در بازار 25 هزار ریال است.

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: جنگلهای کشور در پنج نقطه رویشی قرار دارد که دستکم 6 میلیون هکتار در منطقه زاگرسی و چهار میلیون هکتار در منطقه ایرانی و تورانی واقع شده است.

به گفته نوبخت از مجموع 2 میلیون و 400 هزار هکتار جنگل های شمال، حدود 60 هزار هکتار از آن در استان سمنان واقع شده است.

وی بیان داشت: در 30 سال گذشته در 620 هزار هکتار از عرصه های طبیعی کشور، جنگل کاری شد که این امر در افزایش پوشش گیاهی تاثیر بسزایی داشته است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :