پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کشت گیاهان دارویی ظرفیتی بالا برای تولید و اشتغال
بازدید : 530 2 خرداد 1397 ساعت 8:58 شماره :49087
مجری طرح توسعه گیاهان داروئی سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور:
کشت گیاهان دارویی ظرفیتی بالا برای تولید و اشتغال

کشت گیاهان دارویی ظرفیتی بالا برای تولید و اشتغال

 مجری طرح توسعه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور، توسعه کشت و برداشت گیاهان دارویی را یکی از پتانسیل‌های نهفته در منابع طبیعی کشور دانست که قادر است با ارز آوری زیادی جایگزین منابع عظیم نفتی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها،مراتع وابخیزداری کشوردکتر فریبرز غیبی پیش ازظهر ( سه شنبه یکم خرداد) در برنامه زنده روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به شناسایی 2300 گونه گیاهی با خاصیت دارویی در کشور خاطر نشان کرد: با توجه به تنوع اقلیمی کشور می‌توان گفت که بسیاری از گیاهان دنیا در ایران قابل کشت هستند و می‌توانند مورد استفاده دارویی، آرایشی، بهداشتی و صنعتی قرار گیرند.

فریبرزغیبی، طبیعت کشور ایران را بسیار متنوع خواند و افزود : از 13 اقلیم موجود در دنیا 11 اقلیم آن در کشور ایران وجود دارد و این بزرگترین فرصت برای بهره برداری از نعمت خداوندی است.

 مجری طرح توسعه گیاهان دارویی سازمان جنگل ه، تاریخچه خواص گیاهان دارویی را به زمان های قدیم برد و تصریح کرد: بزرگانی همچون ابوعلی سینا، جرجانی و ذکریای رازی از گیاهان دارویی به عنوان یک منبع التیام بخش برای درمان امراض و بیماری ها استفاده می کردند.

وی با بیان اینکه سالانه بالغ بر 200 هزار تن گیاهان دارویی در کشور تولید می شود، از کشت 70 نوع گیاهان دارویی توسط مردمان محلی در عرصه ای به مساحت 183هزارهکتار درایران خبر داد.

کشت گیاهان دارویی به 500 هزار هکتار افزایش می یابد

دکترغیبی یکی از اهداف مهم وزارت جهاد کشاورزی وسازمان جنگلها را توسعه کشت گیاهان دارویی در مراتع برشمرد و افزود: وزارت جهادكشاورزي در طول برنامه ششم توسعه و براساس سند توسعه گیاهان دارویی، مكلف شده است كه سطح كشت گياهان دارويي در اراضي زراعي و مستثنيات (عرصه‌هاي متعلق به مردم) را از 183هزار هكتار موجود به حدود 500هزار هكتار توسعه دهد..

غیبی با تاکید بر اینکه کشت گیاهان دارویی می‌تواند برای مردمان محلی شغلی دایمی ایجاد کند، تصریح کرد: در تحقیقات صورت گرفته کاشت گیاهان دارویی دو تا سه برابر کاشت گندم و جو از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است ولی ابتدا باید زنجیره تولید و زنجیره ارزش گیاهان دارویی مشخص شود یعنی برای مرحله کاشت، برداشت و مرحله صادرات برنامه‌ریزی شود. اگر مسائل بازرگانی، بازاریابی و صادرات حل نشود نمی‌توانیم در صنایع گیاهان دارویی پیشرفت کنیم.

مجری طرح توسعه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها با اشاره به وضعیت اقلیمی کشور و مسئله کم آبی، کشت گیاهان دارویی را مقاوم به خشکی دانست و گفت: این گونه ها بدلیل صرفه اقتصادی می توانند در تغییر الگوی کشت بسیار موثر باشند..

وی صادرات گیاهان دارویی به شیوه خام و فله ای را از مشکل بزرگ این حوزه قلمداد کرد و گفت: باید دنبال فرآوری این محصول از طریق صنایع تبدیلی باشیم تا زمینه قدرت رقابت این کالا را در جهان فراهم کنیم.

رییس مرکز جنگل های خارج شمال و مجری طرح توسعه گیاهان دارویی همچنین در برنامه زنده روی خط خبر شبکه خبر یادآوری کرد: بر اساس آمار سالانه به طور متوسط ۲۵ هزار تن گیاهان دارویی به عنوان محصول خام به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار ازکشور صادر می شود که امیدواریم بر اساس برنامه ریزی انجام شده در مقابل پتانسیل‌هایی که در کشور داریم بتوانیم این میزان را 10 برابر کرده تا هم ارز آوری را بیشتر کنیم و هم با تبدیل این مواد به مواد ثانویه بازار خوبی برای کشور در این زمینه داشته باشیم.

بر اساس این گزارش،این برنامه زنده تلویزیونی با همکاری روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جنگل ها تهیه کننده روی خط خبر شبکه خبر انجام شده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید برای صفحات داخلی
بازدید روز : 258
بازدید کل : 720671
آخرین بروزرسانی:
20 آبان 1398 ساعت 13:55