پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مراتع احیاء شود همه منابع طبیعی احیاء می شود
بازدید : 1520 23 ارديبهشت 1397 ساعت 8:9 شماره :48834
رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور:
مراتع احیاء شود همه منابع طبیعی احیاء می شود

مراتع احیاء شود همه منابع طبیعی احیاء می شود

 رییس سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور گفت: من معتقدم نقش مرتع در منابع طبیعی همانند نقش گندم در کشاورزی است. اگر به مرتع توجه کنیم و در آن هزینه نماییم و مراتع احیاء شود همه منابع طبیعی احیاء خواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خلیل آقایی رئیس سازمان جنگلها درهفتمین همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران در کرج افزود: برای احیای مراتع باید فعالیت های آموزشی در مناطق عشایری و دام خیز کشور بیشتر شود ضمن آنکه مدیریت مراتع را به بهره برداران و مردم بسپاریم.

رئیس منابع طبیعی کشور با اشاره به این که 70 درصد مراتع کشور ضعیف است خاطر نشان کرد: ما دنبال مقابله با پدیده گرد و غبار و بیابان زایی هستیم و برای آن اعتبار می گیریم در حالی که اگر مرتع قبل از تخریب مورد توجه قرار گیرد قطعاً بیابان‌زایی اتفاق نمی افتد.

وی تعداد واحدهای دامی کشور را 2 برابر ظرفیت مراتع اعلام کرد و افزود: اکنون 80 میلیون واحد دامی در کشور داریم که مراتع جوابگوی نیمی از این جمعیت دامی است.

آقایی ادامه داد: قرار دادن منابع طبیعی در اختیار دولت هر چند اقدام خوبی بود اما از میزان مشارکت مردم کاسته است.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: قانون اساسی مرتع را جزء ثروت های عمومی تعریف کرده و ثروت عمومی برای مردم است.

آقایی، حفظ خاک را با استفاده از پوشش گیاهی مهم ترین گام برای مبارزه با تغییرات اقلیمی دانست و افزود: میزان تبخیر آب در کشور بالا است که دراین زمینه باید اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

مهندس آقائی اظهار داشت: بیش از 900 هزار خانوار دامدار داریم که 500 هزار نفر به عضویت انجمن صنفی دامداران درآمده اند.

وی گفت: به دلایل غیرقابل قبول عملیات اجرایی درحوزه مرتع کشور کاهش داشته و ایستگاه های تولید بذر مرتع تعطیل شده است که باید احیاء و راه‌اندازی شوند اگر چه تغییرات اقلیمی را هم باید به مشکلات اضافه کرد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان داشت: همه باید دست به دست هم دهیم و برای اصلاح و احیا عرصه های منابع طبیعی از همه امکانات استفاده کنیم.

این مسئول، سال 97 را نقطه عطفی برای سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دانست و افزود: امسال 200 میلیون دلار اعتبار به سازمان جنگل ها اختصاص داده شده که باید آن را به درستی برای بهبود وضعیت مراتع و آبخیزداری کشور استفاده کرد.

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :