افزایش افزایش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طرحهای آبخیزداری تا پایان برنامه ششم توسعه به 10 میلیون هکتار افزایش می یابد
بازدید : 1052 20 آذر 1396 ساعت 13:39 شماره :45149
رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور در روز جهانی خاک گفت:
طرحهای آبخیزداری تا پایان برنامه ششم توسعه به 10 میلیون هکتار افزایش می یابد
افزایش ۱۰میلیون هکتاری طرح آبخیزداری تا پایان برنامه ششم توسعه

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تاکنون در سه میلیون هکتار از اراضی کشور طرح آبخیزداری انجام شده و این مقدار تا پایان برنامه ششم باید به ۱۰ میلیون هکتار افزایش پیدا می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، خلیل آقایی در مراسم روز جهانی خاک با اعلام این خبر افزود: در برنامه پنجم اجرای ۶۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی مقرر شده بود که این مقدار برای برنامه ششم توسعه باید به حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی برسد.

آقایی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرعت تخریب خاک از سرعت احیا و حفاظت آن پیشی گرفته است، اظهار داشت: استفاده نادرست خاک در امور کشاورزی و از بین رفتن پوشش گیاهی در بسیاری از مناطق وضعیت منابع طبیعی را با مشکل جدی روبه‌رو کرده است، چرا که ما با ایجاد مشکل برای عوامل تجدیدپذیر فاکتورهای تجدیدناپذیر را از دست داده ایم.

آقایی گفت: اگر پوشش گیاهی را به صورت جنگل و مرتع حفظ کنیم، قطعا فرسایش به شکل بادی و آبی نخواهیم داشت؛ بنابراین علت ناملایماتی که امروزه شاهد آن هستیم این است که در طبیعت دخالت کرده و پوشش گیاهی را از بین برده ایم.

وی تأکید کرد: اگرچه مطالعات طرح آبخیزداری برای ۴۴ میلیون هکتار از اراضی کشور صورت گرفته، اما همان‌طور که گفته شد، تنها سه میلیون هکتار از این طرح اجرا شده و برای دستیابی به هدف ۱۰ میلیون هکتاری باید تمام دستگاه‌های اجرایی و مردم دست به دست هم دهند تا این بحران شدت پیدا نکند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مشکل ریزگردها را ناشی از فرسایش بادی و آبی عنوان کرد و گفت: اگر این مشکل ادامه پیدا کند، در آینده فرودگاه‌ها، پادگان‌ها و بسیاری از مراکز مهم کشور دچار مشکل می‌شوند و مراجعه به بیمارستان‌ها به‌دلیل از دست رفتن سلامتی مردم افزایش پیدا می‌کند.

آقایی در پایان بیان کرد: باید با پررنگ کردن نقش مردم در حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها در سال ۹۷ تلاش بیشتری کنیم تا مشکلات منابع طبیعی تقلیل پیدا کند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :