پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 30تن چوب قاچاق در شهرستان رزن به دست مامورین منابع طبیعی کشف وضبط شد
بازدید : 204 15 ارديبهشت 1400 ساعت 12:22 شماره :85008

30تن چوب قاچاق در شهرستان رزن به دست مامورین منابع طبیعی کشف وضبط شد

کارشناس جنگل و مرتع اداره منابع طبیعی رزن گفت: یگان حفاظت اداره منابع طبیعی ۳۰ تن چوب قاچاق به ارزش ۴۵ میلیون تومان را در این شهرستان کشف و ضبط کرد.

به گزارش پایگاه طالاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان:«مصطفی فیروزروز» کارشناس منابع طبیعی شهرستان رزن در گفتگو با پیام طبیعت استان بیان کرد: با کشف این میزان چوب قاچاق تعداد محموله های کشف شده از ابتدای سالجاری تاکنون به هشت محموله به میزان حدود ۱۰۰ تن رسیده و پرونده متخلفان برای رسیدگی در اختیار تعزیرات حکومتی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: همه محموله های چوبی قبل از قطع درخت نیاز به مجوز برداشت سپس حمل چوب دارد بنابراین صاحبان بار باید با مراجعه به اداره منابع طبیعی شهرستان اقدام های لازم برای دریافت مجوز قطع و حمل محموله چوب را دریافت کنند.

کارشناس جنگل و مرتع اداره منابع طبیعی رزن یادآوری کرد: به دنبال ممنوعیت برداشت چوب در مناطق شمالی کشور هجوم افراد برای قطع و برداشت درختان مناطق غربی کشور افزایش یافته است بنابراین برای قطع و حمل چوب سامانه جدیدی با عنوان «سامانه برداشت و حمل چوب» طراحی شده است.

فیروزروز گفت: برداشت چوب باغی، جنگلی و غیرجنگلی باید با مجوز منابع طبیعی صورت بگیرد بنابراین متقاضی با مراجعه به اداره منابع طبیعی شهرستان اقدام به تکمیل فرم های مربوطه کرده سپس کارشناس این اداره به محل برداشت چوب مراجعه و اقدام به ثبت موقعیت جغرافیایی محل برداشت چوب می کند.

وی اضافه کرد: کارشناس منابع طبیعی با حضور در محل، موقعیت مکانی را بررسی کرده تا متقاضی نسبت به دریافت مجوز درختان موجود در اراضی ملی یا بستر رودخانه ها اقدام نکرده باشد، و پس از طی این فرایند مجوز برداشت و حمل چوب به متقاضی داده می شود.

کارشناس جنگل و مرتع اداره منابع طبیعی رزن اظهار داشت: هم اینک مشکل منابع طبیعی قطع و دپو مقدار زیادی از درختان پیش از راه اندازی «سامانه برداشت و حمل چوب» است و این افراد برای جابجایی چوب باید محل دقیق قطع درختان را اعلام می کردند و هم اینک مجوزی برای جابجایی چوب به این افراد داده نمی شود.

فیروزروز بیان کرد: همچنین با توجه به اینکه این سامانه به تازگی راه اندازی شده و آشنا نبودن افراد به آن یا سهل انگاری، افراد برای قطع و حمل چوب نسبت به دریافت مجوز کوتاهی کرده و محموله آنها در مسیرها و جاده ها توسط پلیس متوقف می شود.

وی افزود: از دیگر مشکلات صدور بارنامه توسط باربری ها برای حمل چوب است در حالیکه باید سامانه ای طراحی کرد که بدون داشتن مجوز از سوی منابع طبیعی، باربری ها اقدام به صدور بارنامه نکنند چرا که برخی مواقع عوامل پلیس، بارنامه را به عنوان سند جابجایی چوب قبول می کنند.

وی اضافه کرد: پس از توقیف محموله چوب، بار تحویل تعزیرات شده و  فرد متخلف به پرداخت جریمه نقدی محکوم می شود اما با توجه به وارد آمدن خسارت به طبیعت انتظار می رود این جریمه به جای واریز شدن به خزانه برای توسعه جنگل، فضای سبز و منابع طبیعی اختصاص یابد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :